środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Wirtualny spacer po Czarnobylu

Świat po apokalipsie: puste ulice, szkielety wieżowców opanowane przez żywioły, rośliny i zwierzęta, drzewa wgryzające się w beton, zardzewiała karuzela i porzucone dziecięce zabawki… To nie film katastroficzny, to rzeczywistość. Jej bohaterami są dwa ukraińskie miasta i Czarnobylska Elektrownia Jądrowa, w której 26 kwietnia 1986 roku doszło do tragicznej w skutkach awarii reaktora atomowego.

37 lat temu miejsce, gdzie człowiek przegrał z fizyką jądrową, zagrodzono i nazwano Strefą Wykluczenia. Obecnie można ją bezpiecznie zwiedzać i wiele osób przyjeżdża tu, by przeżyć niezapomnianą przygodę.

W kwietniu Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności zaprasza na wirtualny spacer po Czarnobylu z Borysem Tynką – przewodnikiem po Odessie, Kijowie i Czarnobylu, członkiem Stowarzyszenia przewodników Ukrainy i jedynym Polakiem, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Jest autorem książek i przewodników po Ukrainie. Zafascynowany tematyką katastrofy w Czarnobylu, opowiadać będzie o swoich książkach „Kijów i Czarnobyl” oraz „Przewodnik po Czarnobylu”.

Podczas spotkanie będzie także możliwość zakupu innych książek-przewodników Autora.

Piątek, 28 kwietnia 2023 r., godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny. Gorąco polecamy!

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS