sobota, 23 września 2023 Imieniny: Bogusław, Tekla

WOŚP znów zagra w Skawinie

Jak co roku Skawina dołącza do orkiestry gorących serc, która będzie grała „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” w niedzielę 14 stycznia 2018 roku. Zapraszamy do Hali Widowiskowo-Sportowej od godz. 15.00!

Do 9 stycznia przyjmujemy zgłoszenia do udziału w koncercie organizowanym przez CKiS w Skawinie, podczas którego zaprezentują się uczestnicy sekcji artystycznych i sportowych CKiS, a także grupy przedszkolne i szkolne z naszej gminy. W tym terminie przyjmujemy także przedmioty do licytacji, które będą towarzyszyły zbiórce.

Zgłoszenia przyjmuje Dział Realizacji Projektów Kultury, Pałacyk „Sokół”, sokol@ckis.pl, tel. 12 276 34 64. Prosimy o podanie informacji o występujących, potrzeb techniczno-dźwiękowych oraz czasu trwania prezentacji.

Zachęcamy do dołączenia do tego wyjątkowego charytatywnego widowiska, podczas którego wolontariusze WOŚP ze sztabu Gazety Krakowskiej będą kwestować na rzecz wyposażenia oddziałów neonatologii, m.in. w: stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

W minionym roku dzięki Państwa hojności zebraliśmy 21 249,26 zł, w tym z licytacji 7.187,03 zł! Mamy nadzieję, że powtórzymy ten świetny wynik.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyny była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. Jej najistotniejszym elementem jest jednodniowa zbiórki publiczna, która odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. Angażuje się w nią ponad 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie, oraz 120 tysięcy wolontariuszy kwestujących tego dnia na rzecz WOŚP. Trwa wtedy także całodniowa transmisja telewizyjna relacjonująca przebieg akcji, która emitowana jest na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej.

Zapraszamy serdecznie do Hali Widowiskowo-Sportowej CKiS w niedzielę 14 stycznia 2018 r od godz. 15.00.

Sie ma!

Joanna Kurpiel (materiały prasowe Fundacji WOŚP), źródło: CKiS