poniedziałek, 15 lipca 2024 Imieniny: Dawid, Henryk

Wreszcie dożynki

Zakończyły się długo wyczekiwane przez mieszkańców Dożynki Gminne. Ostatni raz wszyscy razem mogliśmy hucznie celebrować święto plonów 3 lata temu. Dlatego teraz z wielką pompą zorganizowano uroczystości w Wielkich Drogach! Zabawom i tańcom nie było końca do późnych godzin wieczornych, ale po kolei.

3 września wszyscy chcący kultywować obrzęd dziękczynienia za plony przybyli do Wielkich Dróg – wsi z wielowiekową tradycją. Delegacje poszczególnych sołectw na tę okazję przygotowały fantastycznie prezentujące się wieńce dożynkowe. Ukazywały one nie tylko owoce całorocznej pracy rolników, ale także nawiązywały do tradycji poszczególnych regionów gminy. Barwny korowód skocznym krokiem wyruszył spod Przedszkola Samorządowego w Wielkich Drogach, by już po kilku minutach dotrzeć na miejsce uroczystości. Podczas pochodu niejednokrotnie podziwialiśmy, jak pięknie udekorowana została cała miejscowość. Ozdoby wprowadziły wszystkich gości w niezapomniany klimat świętowania, już nawet przed dotarciem na boisko sportowe LKS Trzebol Wielkie Drogi.

Na dożynkach zjawili się zaproszeni goście, reprezentujący władze państwowe, lokalne struktury samorządowe, przedstawiciele sektora biznesowego oraz mieszkańcy całej Gminy Skawina. Tegoroczny program dożynkowy rozpoczął się od uroczystej, polowej Mszy Świętej. Dziękujemy orkiestrze z Sosnowic za muzyczną oprawę zarówno podczas pochodu, jak i nabożeństwa. Następnie zebranym gościom zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, którzy zatańczyli poloneza. W dalszej części uroczystości dożynkowych odbyło się tradycyjne przekazanie chleba Burmistrzowi przez tegorocznych Starostów Dożynek – Elżbietę i Przemysława Szeligów. Następnie oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała sołtys Wielkich Dróg Pani Maria Windak.

Najważniejszym elementem każdych tradycyjnych dożynek jest wręczanie wieńców przez delegacje kół gospodyń wiejskich z poszczególnych sołectw. W trakcie tych ceremonii wśród tłumów rozbrzmiały znakomite przyśpiewki skierowane do naszych włodarzy. Miejmy nadzieję, że wszystkie życzenia się spełnią.

Wieńce dożynkowe dedykowano dla:

 • Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko – Wielkie Drogi
 • Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka – Zelczyna,
 • Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Ćwika – Polanka Hallera,
 • Sekretarza Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edwarda Siarki  – Kopanka,
 • Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki – Gołuchowice,
 • Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowieckiego – Wielkie Drogi,
 • Wicestarosty Powiatu Krakowskiego Arkadiusza Wrzoszczyka – Rzozów,
 • Radnego Powiatu Krakowskiego Pawła Kolasy – Facimiech,
 • Przewodniczącej Rady Miejskiej w Skawinie Ewy Masłowskiej – Ochodza,
 • Burmistrza Miasta Partnerskiego Przemyślany – Radziszów,
 • Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witolda Grabca – Wola Radziszowska,
 • Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Tomasza Ożoga – Jaśkowice
 • Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Tomasza Stawowego – Jurczyce
 • Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej UMiG Skawina Wojciecha Mackiewicza – Pozowice
 • Wioletty i Grzegorza Turaj – Krzęcin
 • Patrycji i Marcinowi Ślusarczyk – Grabie

Warto także podkreślić, iż za niesamowitą oprawę muzyczną podczas ośpiewywania wieńców dbała Kapela Ludowa z Radziszowa. Ostatnim etapem uroczystości było podziękowanie sołtysom z Gminy Skawina, które złożył Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Norbert Rzepisko. Sołtys Wielkich Dróg Pani Maria Windak do podziękowań się dołączyła i co więcej wręczyła jeszcze wszystkim zaproszonym gościom pamiątkowe upominki. Na koniec oficjalnych uroczystości  wszyscy sołtysi odśpiewali razem „Hej z góry, góry”.  Po tym momencie wspólnym śpiewom, tańcom i zabawie do białego rana nie było końca. Do Kapeli Ludowej dołączył zespół muzyczny „Caro”. Razem muzycy stworzyli wielopokoleniową mieszaną przeróżnych stylów muzycznych, aby każdy mieszkaniec znalazł coś dla siebie.

Dziękujemy Policji, Straży Miejskiej w Skawinie oraz  Strażakom za dbanie o nasze bezpieczeństwo podczas dożynkowych uroczystości. Mieszkańcom Wielkich Dróg dziękujemy za gościnę. Hucznie kończymy wakacyjny czas i z utęsknieniem czekamy na kolejne żniwa! Do zobaczenia!

Organizatorami wydarzenia była Gmina Skawina, Sołectwo Wielkie Drogi oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Sponsorem Dożynek Gminnych była natomiast firma CEZ Skawina, od lat wspierająca wydarzenia kulturalne w naszym regionie.

Krystian Kosiorowski, źródło: CKiS