niedziela, 17 października 2021 Imieniny: Malgorzata, Wiktor

Wyjątkowa premiera „Maski”

21 czerwca, na półmetku XIV Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, odbyła się wyjątkowa premiera. Aktorka Teatru Maska – Joanna Gądek w monodramie „Dom z Kryształu” opowiedziała historię szaleńczej i trudnej miłości francuskiej aktorki Mariny Vlady i rosyjskiego barda, poety i aktora Władimira Wysockiego.

W przejmującym monologu o poecie Marina Vlady (Joanna Gądek) opowiada o najważniejszym wydarzeniu w swoim życiu – o miłości, która zrodziła się całkiem niespodziewanie i uderzyła z niesamowitą siłą. Vlady pokazuje Wysockiego jako wybitnego, niezwykle wrażliwego, obdarzonego niesłychaną charyzmą artystę, który na scenie przyćmiewa każdego. Odsłania także mroczne życie z poetą. Jego trudny charakter, przegrane walki z alkoholem… Ich związek z jednej strony dusi i niszczy, a z drugiej dodaje magii szarej rzeczywistości. Zdaje się, że wzajemne zauroczenie i fascynacja sięgają zenitu, by potem pogrążyć  obojga.

Fenomenalna Joanna Gądek wcielając się w postać Mariny Vlady podporządkowała sobie widzów od pierwszej do ostatniej minuty spektaklu. Kreując postać francuskiej aktorki porwała publiczność w wir emocji zakochanej do szaleństwa kobiety. Wyjątkową ekspresją, śmiechem, krzykiem, rozpaczą, doskonale zobrazowała ciężar, jaki próbowała dźwigać Vlady, walcząc o ocalenie uciekającego w nałóg ukochanego. Ukazała przy tym gwiazdę francuskiego kina jako uosobienie wdzięku i kobiecości.

Godzinny monodram był ogromnym wyzwaniem zarówno dla Joanny, która skupiła całą uwagę widzów,  jak i dla reżysera spektaklu Andrzeja Morawy, który długo przymierzał się by go zrealizować. Po dwudziestu latach doświadczenia w Teatrze Maska podjęli wyzwanie i poradzili sobie doskonale, czego dowodem były długie owacje na stojąco.

Autorami scenariusza są Andrzej Morawa i  Joanna Gądek. O charakteryzację i scenografię zadbała Marta Tyrpa.

Dziękujemy za dzisiejszy wieczór i zapraszamy na kolejne odsłony XIV Skawińskiego Tygodnia Teatralnego: w czwartek 22 czerwca  – monodram Karoliny Turek pt. „Cell Block Tango” oraz premierowy spektakl Maski pt. „Bruno Sznajder”, natomiast w piątek (23 czerwca)  – spektakl premierowy Teatru Wszystko Gra pt. „Krótka o tym historia” oraz kolejna premiera Tatru Maska „Kto nie ma, nie płaci”.

Ewa Przebinda, źródło: CKiS