czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Wyjątkowy Dzień Integracji

24 maja w Gimnazjum nr 1 w Skawinie odbyły się obchody corocznego dnia integracji. W tym roku święto było wyjątkowe, bo to 15. rocznica integracji w szkole. Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele wspierający. Uroczystość gościnnie miała miejsce w auli szkoły muzycznej. Zaproszono gościa specjalnego, Jaśka Melę, założyciela Fundacji Poza Horyzonty, najmłodszego w historii zdobywcę obydwu biegunów. Jest też pierwszym niepełnosprawnym, który tego dokonał.

W Dniu Integracji wzięli udział uczniowie klas integracyjnych oraz od lat wspierające ideę, Stowarzyszenie Kruszynki i Środowiskowy Dom Samopomocy. Jednym z głównych punktów uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu ze znajomości książki Jaśka Meli „Poza Horyzonty” oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój biegun”. W jury zasiedli: Jasiek Mela, dyrektor Urszula Osielczak oraz Stanisława Szczepaniak, kierownik ŚDS.

Zebrani mogli również wysłuchać godzinnej prelekcji Jaśka Meli o tym, że ludzi nigdy nie można dzielić na niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Opowiadał też o swoich podróżach, walce z przeciwnościami losu oraz drodze do zaakceptowania samego siebie. Na koniec nie obyło się bez autografów, zdjęć i słodkiego poczęstunku.

Nasza młodzież słuchała Janka z ogromnym wzruszeniem. Również nam, dorosłym pociekła łza po policzku. To niesamowite, jaką siłę ducha ma w sobie ten „niepełnosprawny” człowiek. Jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć Janka Melę w dniu tak ważnym dla idei integracji i wzajemnego szacunku – mówi Sabina Dankiewicz-Durlik.

Wydarzenie sponsorował Bank Zachodni WBK.

fot. Sławek Gruca