czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Wyjątkowy koncert na wyjątkowy rok

Tradycją już stało się w Skawinie, że początek roku witamy z Państwem Galowym Koncertem Noworocznym SkaVienna. W wyjątkowym dla Centrum jubileuszowym roku 30-lecia, zaprosiliśmy do Skawiny znakomitych wykonawców prosto z serca Węgier. Z towarzyszeniem Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO wystąpili soliści Operetki Budapeszteńskiej: Monika Fischl – sopran, Barbara Bódi – sopran, Karoly Peller – tenor i Péter Balczó – tenor.

W ich wykonaniu usłyszeliśmy oryginalne wersje najpopularniejszych utworów spod pióra Imre Kálmána czy Franza Lehara, a także mniej znane, a równie urokliwe kompozycje Jeno Huszki i Alberta Szirmai. Wydawałoby się, że bariera językowa uniemożliwi kontakt Artystów z publicznością, tymczasem koncert udowodnił, że muzyka ma przekaz uniwersalny. Wszyscy mogli zanucić z wykonawcami „Usta milczą, dusza śpiewa” (Lippen schweigen) z operetki „Wesoła Wdówka” czy „Ach, jedź do Varażdin” (Szép város Kolozsvár) z operetki „Hrabina Marica”. Wzruszająco zabrzmiały również oryginalne wersje „Twoim jest serce me” z operetki „Kraina uśmiechu” czy „Pieśń o Wilii” („Wesoła Wdówka”), tak dobrze znane wszystkim melomanom.

Publiczność rozbawili wdziękiem i umiejętnościami tanecznymi Barbara Bódi i Karoly Peller, którzy zaprezentowali wszechstronne umiejętności artystów operetkowych, dokonując niemal akrobatycznych cudów na scenie.

Znakomity tenor liryczny Péter Balczó oczarował nas popisowymi ariami, w tym znakomicie znaną „Hej Cigany” (Graj Cyganie) z operetki „Hrabina Marica”, która wywołała aplauz publiczności już na wstępie.

Największe jednak wrażenie zrobiły popisowe czardasze z wielkich operetkowych ról Sylwii („Księżniczka Czardasza”), Ilony („Cygańska miłość”) czy Maricy („Hrabina Marica”). Prawdziwy węgierski czardasz w oryginale, wykonany przez rodowitą węgierską sopranistkę Monikę Fischl – to było wyjątkowe przeżycie artystyczne.

Solistom towarzyszyła znakomita Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko, który nie tylko osobiście przygotowywał partytury na potrzeby węgierskich wersji programu, ale także nastroił butelki, aby bezbłędnie zagrały w utworze „Rég volt” z operetki „Holenderka” Imre Kálmána.

Koncert poprowadziła i anegdotami okrasiła niezastąpiona Jolanta Suder.

Dziękujemy za wspólny wieczór i mamy nadzieję, że najbliższy rok przyniesie Państwu wiele radości i artystycznych doznań.

Fotogaleria z koncertu dostępna tutaj.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński