środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Wykazali się wiedzą o gen. Hallerze

W niedzielę 25 czerwca w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie Multicetrum odbył się finał „Drugiego Skawińskiego Konkursu Historycznego – Generał Józef Haller, lokalny bohater”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Juvenilis – z Młodzeńczą Siłą.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 10 uczestników, a udział wzięło 8 z nich. Zadaniem konkursowym było rozwiązanie, w czasie jednej godziny, testu składającego się z 20 pytań zamkniętych i 10 otwartych. Wszystkie dotyczyły życia, działalności wojskowej i dorobku gen. Józefa Hallera, którego rok właśnie obchodzimy. W komisji konkursowej zasiedli: Stanisław Grodecki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny oraz Michał Grzeszczuk, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.

Nagrody ufundowane zostały dzięki dofinansowaniu Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Uczestnicy otrzymali m. in. telewizor, wielofunkcyjną drukarkę, ekspres do kawy, słuchawki i książki. Zwycięzcą została Magdalena Kasiarz, drugie miejsce zajął Rafał Poniewski, a trzecia na podium uplasowała się Agnieszka Poniewska.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa oraz Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka.

– Cieszymy się z dużego zainteresowania organizowanym przez nas konkursem. To już druga edycja. W związku z trwającym rokiem Gen. Józefa Hallera nie mieliśmy wątpliwości, że tematyką drugiej edycji konkursu historycznego musi być życie i działalność tej tak ważnej dla naszej lokalnej społeczności postaci. W imieniu Stowarzyszenia Juvenilis – z Młodzieńczą Siłą pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia – twórcom pytań, komisji konkursowej, władzom gminy i starostwa oraz uczestnikom. Zapraszamy za rok! – mówi Alicja Gębala, wiceprezes Stowarzyszenia, koordynatorka konkursu.

Źródło: Juvenilis