czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Wykryto niedozwolone substancje

Trwa akcja pn. „Mój sąsiad już nie truje”. Tylko w trakcie ostatnich kilku tygodni sezonu grzewczego pobrano i przekazano do akredytowanego laboratorium 15 próbek popiołu. Aż w 9 przypadkach stwierdzono spalanie niedozwolonych substancji – trwa nakładanie mandatów w tych budynkach.

Przypomnijmy: od listopada funkcjonariusze Straży Miejskiej w Skawinie oraz pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie prowadzą kontrole m.in. w budynkach, w których mieszkańcy najczęściej interweniują wskazując na ich szczególną uciążliwość. Kontrole próbek popiołu będą kontynuowane i intensyfikowane.

Spalanie odpadów jest nielegalne i szkodliwe dla naszego zdrowia. Najczęściej spalane są stare meble, opakowania z tworzyw sztucznych, butelki plastikowe, kartony i folie. Jest to dość powszechny proceder, który w myśl Ustawy o odpadach jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny.

W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach.

Kara może wynieść nawet 5000,00 zł.

Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Zapraszamy do zgłaszania informacji które budynki wymagają interwencji w zakresie doradztwa i pomocy w wymianie starych kotłów węglowych na niskoemisyjne źródła ciepła.

Kontakt:
Wydział Ochrony Powietrza
tel.: 12 2770167
e-mail: op@gminaskawina.pl

Więcej informacji: KLIKNIJ TUTAJ.

Źródło: UMiG, zdjęcie ilustracyjne