czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Wymiana młodzieży w Gimnazjum nr 1

„Przygoda z kamerą – moje życie, moja pasja – kręcimy film”  to temat projektu, realizowanego przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Skawinie wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Ernst-Mach Gymnasium w Hürth w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Podczas realizacji projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach filmowych, w czasie których pod okiem Sławomira Grucy poznawali tajniki sztuki filmowej (plany filmowe, zasady montażu filmu). Odwiedzili także Alvernia Studios – największe i najnowocześniejsze studio filmowe w Polsce, gdzie obejrzeli reklamowy plan filmowy, dużą halę zdjęciową, bluebox i garderoby. Jednak najbliższy naturze młodości był finalny mix z pokazaniem showreela na temat działalności Alvernia Studios.

Jak stworzyć prosty scenariusz filmu krótkometrażowego? Na to pytanie pomogła uczestnikom wymiany odpowiedzieć Monika Kulbacka podczas zajęć, które przygotowały młodzież do nagrania filmów prezentujących pasje młodych ludzi.

Efektem zmagań z kamerą, scenariuszem, podkładem muzycznym, były nagrane przez uczestników wymiany filmy zaprezentowane w czasie pożegnalnej biesiady w Gimnazjum nr 1 w Skawinie. Wszystko w obecności zaproszonych: rodziców, przedstawiciela UMiG Marka Marca, UKS „Jedynka” Agnieszki Kierzkowskiej, Dyrekcji Gimnazjum nr 1 oraz opiekunów – koordynatorów projektu – Barbary Raputy, Kingi Kowalskiej, Małgorzaty Wątorskiej oraz Sławomira Grucy i Moniki Kulbackiej.

Atrakcjami dla naszych gości były wycieczki. W piątek z przewodnikiem wyruszyliśmy z Wawelu na Krakowski Rynek. Natomiast w sobotę młodzież z Niemiec mogła wyciszyć emocje w czasie zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie poznała te trudniejsze, bardziej mroczne karty naszej historii. W poniedziałek zaprosiliśmy naszych przyjaciół do stolicy polskich Tatr – Zakopanego. W środę cała grupa została przyjęta przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Wizyta zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

15 września po tygodniu, grupa naszych niemieckich przyjaciół wyleciała z powrotem do Hűrth. O wspólnie spędzonych chwilach przypominać nam będzie drzewko przyjaźni, które by tradycji stało się zadość, i w tym roku zasadziliśmy przy naszym gimnazjum, w obecności wszystkich zaangażowanych w realizację projektu. A potem cóż, jak zawsze łzy, podziękowania i gromkie „DO ZOBACZENIA W MAJU!”

Organizatorzy wymiany dziękują za pomoc finansową:

  • Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)
  • Urzędowi Miasta i Gminy Skawina
  • UKS „Jedynka”
  • Rodzicom

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina

Źródło: Gimnazjum nr 1