czwartek, 06 października 2022 Imieniny: Artur, Brunon

Wyniki grudniowych kontroli kotłowni

Od 9 października 2017 r. na terenie całej Gminy Skawina rozpoczęły się regularne kontrole palenisk domowych prowadzone przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie. Wyniki kontroli przeprowadzonej grudniu publikujemy poniżej.

Na terenie miasta kontrole przeprowadzane są przez Straż Miejską, natomiast na terenach wiejskich przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie.

Kontrola domowych kotłowni ma na celu nie tylko sprawdzenie jakiego rodzaju opału mieszkańcy używają, a także jaki posiada kocioł/piec. Mieszkańcy otrzymali dodatkowe materiały informacyjne dotyczące wprowadzonej „uchwały antysmogowej”. Od 1 lipca 2017 r. nie wolno palić flotem i mułem. Także od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5 lat na wymianę tych kotłów.

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 9 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

Poniżej przedstawiamy wyniki kontroli za grudzień:

  • Kontrole przeprowadzone na wniosek mieszkańców: Straż Miejska przeprowadziła 20 kontroli, w wyniku których w dwóch przypadkach stwierdzono spalanie płyt wiórowych i starych mebli. W trzech przypadkach pobrano próbę popiołu, w pozostałych – nie stwierdzono nieprawidłowości. Nałożono dwa mandaty karne: na kwotę 100 zł, oraz na kwotę 500 zł, który był wynikiem pozytywnej analizy próbek popiołu. Na terenie gminy Straż Miejska przeprowadziła 2 kontrole, w wyniku których nie stwierdzono nieprawidłowości.
  • Kontrole planowane na terenie miasta: Straż Miejska przeprowadziła 29 kontroli, w wyniku których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości
  • Kontrole planowane na terenie gminy: Straż Miejska wspólnie z pracownikami Urzędu przeprowadziła 24 kontrole w miejscowościach:
    Rzozów – 8
    Radziszów, ul. Wspólna – 7
    Radziszów, ul. Kamienna – 9
  • W wyniku tych kontroli w 7 przypadkach pobrano próbę popiołu, w pozostałych nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Skawina