sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Wyniki kontroli pojawią się na stronie UMiG

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w ramach akcji „mój sąsiad już nie truje” zacznie publikować wyniki kontroli kotłów w domach. Informacja pojawi się na stronie internetowej urzędu, bez nazwisk i adresów, za to z datą i godziną zgłoszenia kopcącego sąsiada. Dzięki temu wszyscy pozostaną anonimowi.

Chcemy budować społeczeństwo obywatelskie. Każdy mieszkaniec powinien mieć taką informację zwrotną. Musi wiedzieć, że jego głos, opinia i prośba o pomoc została usłyszana i przeprowadzono interwencję – mówi Grzegorz Horwacik z wydziału ochrony powietrza. Podkreśla też, że nie potrzebna jest natychmiastowa interwencja urzędników. Nawet kilka dni później można sprawdzić na podstawie wyników badań popiołu, czy spalane były niedozwolone substancje.

Przypomnijmy, że w tym sezonie grzewczym w dziewięciu domach w popiele znaleziono resztki mebli, folii aluminiowej, gwoździ a nawet pozostałości po okuciach okien. We wszystkich przypadkach ukarano winnych mandatem na kwotę 500 złotych.

W tej akcji nie chodzi o to, żeby karać osoby ubogie, te mogą liczyć na szereg dofinansowań – mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. – Na ten moment nie ma już argumentu, że ja muszę truć i spalać te odpady. Nie wolno tego robić, to jest kategorycznie zabronione. Każdy, kto będzie podnosił kwestię, że to jest jego sprawa prywatna, nie ma racji. Odpowiadamy stanowczo. Nasz mir domowy też jest naruszany każdego dnia, kiedy wdychamy całe to ustrojstwo, które leci z kominów trujących wszystkich mieszkańców.

Urzędnicy przypominają, że jeżeli mieszkańcy mają podejrzenie, że ktoś używa nielegalnego paliwa w swoich kotłowniach, można zgłosić taką osobę w wydziale ochrony powietrza, w straży miejskiej lub policji. Zapewniania jest pełna anonimowość.