sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Wyróżnienie dla szkoły w Zelczynie

„Żadne wiatry ci nie będą sprzyjały, jeżeli nie wiesz, do jakiego portu chcesz dopłynąć” – tymi słowami kierują się wszyscy nauczyciele w Szkole Podstawowej im. Walerego Goetla w Zelczynie. – Dla nas – nauczycieli – najważniejszy jest uczeń, jego bezpieczeństwo i poczucie ważności. Jeśli chcemy, aby nasi wychowankowie „dopłynęli do portu”, musimy im ten port wskazać – mówi Patrycja Przytuła-Książek, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Zelczynie.

Metafora podróży do celu była hasłem przewodnim Konferencji Upowszechniającej „OK zeszyt, czyli od celu do samosterowności”, która odbyła się 23 kwietnia. Konferencję uwieńczył tytuł Lidera Szkół Uczących Się.

 – Jesteśmy dumni, że Szkoła Podstawowa im. Walerego Goetla w Zelczynie – czyli nasza szkoła – otrzymała ten tytuł – zaznacza Patrycja Przytuła-Książek. – Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam tego dnia. Od lat dbamy o wysoką jakość podejmowanych działań. Szukaliśmy nowych metod i form pracy z uczniami. Jakże przyjemnie było przedstawić zebranym strategie oceniania kształtującego, które stały się podstawą nauki w naszej szkole. To dzięki nim wprowadzaliśmy szeroko pojmowaną samosterowność. Najważniejsze bowiem było dla nas to, jak uczeń się uczy, ważniejsze niż – jak się go naucza. Ważnym elementem okazał się „OK zeszyt”, który jest „zeszytem ucznia”. Nauczyciel stał się dla naszych wychowanków towarzyszem w procesie uczenia się, osobą, która wspiera, która nie krytykuje – a motywuje. Te elementy okazały się ogromną siłą. Nasi uczniowie płyną do wyznaczonego portu, do celu, który wskazuje nauczyciel – dodaje Patrycja Przytuła-Książek.

Konferencja była dla dyrektora szkoły i wszystkich nauczycieli wielkim dniem, ponieważ przedstawiała efekty długotrwałej, 10-letniej pracy. Tego dnia kadra szkoły mogła się podzielić swoimi osiągnięciami z zaproszonymi gośćmi. Podczas konferencji byli obecni:

  • Norbert Rzepisko, burmistrz miasta i gminy Skawina
  • Witold Grabiec, zastępca burmistrza miasta i gminy Skawina
  • Marek Marzec, kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Skawina
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kędzierzynie-Koźlu
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Stawiszynie
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Piastowie
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Wieliczce
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w 3 w Skawinie
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Radziszowie
  • Dyrektor i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie

– Tytuł Lidera Szkół Uczących Się umacnia w przekonaniu, że w zespole jesteśmy silni, że możemy więcej, że każdą trudność możemy wspólnie pokonać. Ogromnym wsparciem była dla nas pani Aleksandra Cupok – nie tylko asystentka szkoły CEO, ale także przyjaciel, ktoś, kto prowadził nas do portu, jakim była Konferencja Upowszechniająca. Pani Olu, bardzo dziękujemy za wsparcie! – podsumowuje Patrycja Przytuła-Książek.

Źródło: SP w Zelczynie