czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Wyrusz w Ekstremalną Drogę Krzyżową

Ekstremalna Droga Krzyżowa przeznaczona jest dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej. Dla zdolnych podjąć wyzwanie i przejść nocą, samotnie, w milczeniu ok. 40 km, zmagając się z własnymi słabościami, czasem z trudnymi warunkami atmosferycznymi; zimnem, wiatrem, deszczem. Jest dla ludzi, którzy pragną przekraczania własnych granic, są otwarci na głębokie przeżycia duchowe, są gotowi oddać się medytacji i modlitwie podczas całonocnej wędrówki. Dla takich osób EDK może stać się najbardziej świadomą Drogą Krzyżową w ich życiu, Drogą prowadzącą do spotkania z Bogiem, drogą przemiany ich serca.

Gdzie i kiedy w Skawinie?

  • Główne wyjście – 19.03.2021, po Mszy św. o godz. 18:00 i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem; w kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie.
  • Zachęcamy do indywidualnych wyjść, w dogodnych dla siebie terminach. Do wyboru są dwie trasy – św. Faustyny do Wadowic (długość trasy – 42 km, suma podejść – 517 m) i św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej (długość trasy – 31 km, suma podejść – 1054 m).

Jakie są standardy EDK?

  • Msza święta – zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy Św.
  • Noc – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy.
  • Trud – opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.
  • Milczenie – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.
  • Samotność – oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.
  • Rozważania EDK – wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.

Jak się przygotować?

Motywacji do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej trzeba szukać we własnej duchowości. Należy jednak pamiętać, iż ciało i duch stanowią jedność, dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w EDK powinny się do niej dobrze przygotować (zapoznać z przebiegiem trasy, zadbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiedni ubiór, obuwie, spakowanie energetycznego posiłku na drogę itp.). Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijno-duchowej, a osoby decydujące się na udział robią to na własną odpowiedzialność.

Informacje i rejestracja znajdują się na stronie organizatora – https://www.edk.org.pl/trasy.html

Źródło: Jadwiga Grabowska-Wydra, lider EDK Rejonu Skawina