czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Wysoki poziom skawińskiego turnieju

Wisła Brzeźnica, Polonia Kraków, Górnik Wieliczka, Wisła Kraków oraz dwukrotnie gospodarze z Piasta Skawina – triumfowały w rozegranych w Skawinie w dniach 10-17 grudnia Mikołajkowo-Świątecznych Turniejach Piłki Nożnej NPA Skawina Cup 2017.

Zawody zainaugurowała rywalizacja żaków. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, a o awansie do strefy medalowej decydowały detale. Ostatecznie triumfowała Wisła Brzeźnica, prowadzona przez Bogdana Kozioła, pokonując w decydujących meczach Jadwigę Kraków (2. miejsce; zresztą dwukrotnie, bo wcześniej oba zespoły zmierzyły się w rywalizacji grupowej) i Karola Wadowice (3. miejsce).

Drugi dzień to rywalizacja skrzatów (2011 i młodsi) oraz młodzików (rocznik 2006 i młodsi). W obu bezkonkurencyjni byli gospodarze. W gronie najmłodszych Piast zdominował zawody. Podopieczni trenera Artura Wątora pewnie wygrali wszystkie sześć meczów, choć pojedynek z Jadwigą Kraków decydujący o złotym medalu do ostatnich sekund trzymał w napięciu. To właśnie zespół Jadwigi okazał się drugą siłą tego dnia. Na trzecim stopniu podium stanęli zawodnicy UKS Ul Kraków.

Wspaniałą sportową rywalizację oglądać można było w gronie młodzików młodszych. Turniej obfitował w gole, ale nic dziwnego, wszak rywalizowano na bramki 5*2 metry. Mecze, w których uczestniczyły drużyny: Piasta, Fabloku Chrzanów, Słowika Olkusz i Halnego Kamienica zachwyciły nie tylko samym poziomem gry, ale też wolą walki. Żadnej z drużyn nie udało się uniknąć straty punktów, a choć – jako jedyny zespół – meczu nie przegrał Słowik Olkusz, musiał jednak ustąpić gospodarzom, którzy wprawdzie raz przegrali (ze Słowikiem właśnie), ale za to uniknęli remisów (co olkuszanom zdarzyło się dwukrotnie). Na trzecim miejscu znakomita drużyna Halnego Kamienica.

Zawody w kategorii orlików (2007 i młodsi) przebiegały od początku do końca pod dyktando dwóch zespołów: Polonii Kraków i Piasta Skawina. Powtórzył się więc scenariusz z listopadowego cyklu Dragon Piast Cup. Wówczas to Polonia okazała się lepsza, w decydującym spotkaniu zwyciężając w rzutach karnych. Teraz też pewnie o końcowym triumfie decydowałyby karne, gdyby nie bramka strzelona w samej końcówce meczu przez podopiecznych trenera Łukasza Matyjasza. Znowu więc Polonia na najwyższym stopniu podium! A brązowe medale przypadły w udziale Hutnikowi Kraków.

Trampkarze młodsi (2004 rocznik) grali systemem każdy z każdym. Najmocniejszą ekipą, która na koncie zapisała komplet zwycięstw, okazała się drużyna Górnika Wieliczka. W bezpośrednim starciu z najgroźniejszym rywalem – Piastem Skawina – Górnicy zwyciężyli 3:2. Pozostałe drużyny wyraźnie odstawały od dwóch najwyżej notowanych ekip. Najniższy stopień podium przypadł w udziale chłopcom z AP Nowa Proszowianka.

Na zakończenie skawińskiego „Piłkarskiego Grudnia” – do walki przystąpiły drużyny orlików młodszych (rocznik 2008). Poza wszelką konkurencją była tego dnia Wisła Kraków, która wszystkie mecze wygrywała pewnie i wysoko, prezentując niezwykle dojrzały, efektowny futbol. Na drugim miejscu zawody ukończyła Garbarnia Kraków, która i w grupie eliminacyjnej, i w finałach musiała uznać wyraźną wyższość „Białej Gwiazdy”, dowodzonej przez Mateusza Nawoja. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna gospodarzy – Piasta Skawina.

– Cieszymy się, że po sukcesie organizacyjnym listopadowych turniejów w ramach cyklu Dragon Piast Cup 2017, i grudniowe zmagania dziecięcych drużyn cieszyły się dużym sukcesem. To, że tak wielu trenerów, rodziców i przede wszystkim dzieci – wraca do nas, jest dla nas największą nagrodą. Jest czymś niezwykłym słyszeć pytanie: „kiedy będzie pizza?” albo widzieć, jak zaglądają do swoich torebek, oglądając otrzymane upominki – mówi Marcin Kuflowski, koordynator cyklu.

W sześciu rozegranych w ramach cyklu turniejach łącznie wzięło udział 50 drużyn z całej Małopolski, których barwy reprezentowało ponad 500 młodych adeptów futbolu. Rywalizacja odbywała się w kategoriach skrzatów, żaków, orlików i trampkarzy. Sponsorem tytularnym imprezy była firma Boryszew S.A. Oddział Nowoczesne Produkty Aluminiowe, a zawody współfinansowane były z budżetu Województwa Małopolskiego.