niedziela, 16 marca 2025 Imieniny: Izabela, Oktawia

Wyspy ciepła do identyfikacji!

Skawina staje się pionierem w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, rozpoczynając realizację projektu LIFE DREAM CITIES. W obliczu coraz częstszych fal upałów, intensywnych opadów deszczu oraz suszy, miasto podejmuje działania mające na celu adaptację do tych zjawisk.

Projekt, który będzie trwać pięć lat, jest realizowany w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i oparty jest na założeniach zintegrowanego programu LIFE. Jego celem jest opracowanie strategii oraz środków łagodzących skutki zmian klimatu, w tym zarządzanie ryzykiem związanym z upałami, powodziami oraz suszami.

W ramach projektu, Skawina planuje inwentaryzację obszarów najbardziej narażonych na negatywne skutki zmian klimatu. W szczególności skoncentruje się na identyfikacji miejskich wysp ciepła, które powstają w wyniku rozległych powierzchni betonowych, takich jak place i ulice. Dodatkowo, miasto będzie analizować obszary zagrożone powodziami błyskawicznymi oraz miejsca, które wymagają nawadniania w obliczu suszy. Na podstawie tej inwentaryzacji powstanie raport oraz lista kluczowych projektów, które będą adresować te problemy.

Jednym z głównych elementów projektu jest partycypacyjne zaprojektowanie działań, które obejmą rozszczelnienie nawierzchni oraz wprowadzenie zielonej infrastruktury. W planach znajduje się również wdrożenie systemów gospodarowania wodami opadowymi. Wśród koncepcyjnych rozwiązań opartych na naturze znajdą się takie inwestycje jak zielone ściany, dachy, ogrody deszczowe, parki kieszonkowe oraz stawy retencyjne. Wybór tych projektów będzie wynikiem współpracy z mieszkańcami oraz lokalnymi władzami.

Projekt LIFE DREAM CITIES przewiduje również zorganizowanie debaty klimatycznej, w której wezmą udział przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych, mieszkańców oraz przedsiębiorstw. W ramach działań edukacyjnych, miasto zamierza przygotować koncepcje rozwiązań opartych na naturze, które będą zintegrowane z istniejącymi planami strategicznymi. Istotnym elementem projektu będzie także wprowadzenie lokalnych działań informacyjno-edukacyjnych oraz utworzenie Partycypacyjnego Miejskiego Systemu Zarządzania Przyrodą.

Finansowanie projektu pochodzi z programu LIFE, który wspiera innowacyjne działania na rzecz ochrony środowiska w Europie. Projekt LIFE DREAM CITIES uzyskał dofinansowanie w wysokości z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z programu LIFE, co przekłada się na wartość całkowitą projektu wynoszącą 5 237 209,16 EUR. Dla Gminy Skawina wartość dofinansowania wynosi 402 630,30 EUR, a realizacja projektu przewidziana jest od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2029 roku.

Fot. UMiG Skawina