niedziela, 17 października 2021 Imieniny: Malgorzata, Wiktor

Wzrost opłat za wywóz śmieci

W Skawinie szykują się podwyżki opłat za odbiór odpadów. Spowodowane jest to rosnącą ilością produkowanych śmieci, zwiększonymi kosztami pracy, paliwa oraz recyklingu. Dodatkowo Chiny przestały sprowadzać odpady z Europy. To wszystko spowoduje wzrost opłat za odbiór śmieci w gminie Skawina.

Podwyżka opłat za wywóz odpadów obejmuje cały kraj. Już kilkaset miast i gmin w Polsce była zmuszona podnieść ceny nierzadko o 100%. Problem nie omija także Skawiny. Jednym z powodów jest rosnąca ilość produkowanych przez mieszkańców odpadów. W 2017 roku było to w sumie 13 753 tys. ton. W 2018 r. już 14 079 tys. ton. Według prognoz ta liczba wzrośnie w 2019 r. do 16 307 tys. ton. Najlepiej pokazuje to poniższa grafika:

Od zeszłego roku gospodarka odpadami w Skawinie zaczęła przynosić straty finansowe. W 2018 r. do wywozu śmieci gmina dołożyła 1 mln 370 tys. zł. Według prognoz w tym roku ta kwota będzie jeszcze wyższa. Według przepisów gmina nie może zarabiać na wywożeniu śmieci. Podwyżka opłat jest niezbędna, aby „wyjść na zero”.

Kolejnym powodem zwiększenia opłat jest rezygnacja Chin ze sprowadzania śmieci z Europy. To kolejny finansowy cios dla rynku odpadów. Kiedyś na tonie eksportowanej na wschód folii zarabiało się około 250 zł. Teraz przez zmianę polityki Chin trzeba do jej utylizacji dopłacić nawet 1000 zł. Dodatkowo zarobki Polaków idą w górę, a to przekłada się bezpośrednio na cenę wywozu śmieci. Im człowiek jest bogatszy, tym więcej kupuje, co oznacza rosnącą ilość generowanych przez niego odpadów.

Opłaty zostaną podniesione też przez rosnące koszta pracy. Pracownik firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją śmieci zarabia lepiej niż kilka lat temu. Wzrosła też cena benzyny i energii elektrycznej. Na mocy nowych przepisów firmy muszą też zainwestować w systemy przeciwpożarowe i monitoring. Dla przedsiębiorców to wszystko oznacza większe koszty prowadzenia swojej działalności, co odbija się na cenach oferowanych przez nich usług, takich jak wywóz, składowanie i utylizacja śmieci.

Do tej pory na terenie Skawiny opłaty wynosiły 15 zł/os za wywóz segregowanych śmieci i 30 zł/os za niesegregowanych. Te ceny wzrosną do 25 zł/os za segregowane odpady i 50 zł/os za niesegregowane. Nowe stawki zostaną wprowadzone w przyszłym roku. Projekt uchwały w tej sprawie będzie przedstawiony Radzie Miejskiej na najbliższej sesji.

Źródło: UMiG