niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

XIV Bieg Skawiński za nami!

W sobotę, 7 maja, w Skawinie odbyła się kolejna, XIV edycja Biegu Skawińskiego, w której tradycyjnie udział wzięli biegacze i rolkarze niemal z całej Polski. Pogoda dopisała jak zawsze: kilkanaście stopni ciepła, zero deszczu – idealne warunki do biegania. Zapraszamy do zapoznania się z relacją!

Na wstępie informujemy, że wszelkie szczegóły, łącznie z galerią zdjęć można znaleźć TUTAJ.

Sąsiedztwo parku miejskiego o tej porze roku dodawało wspaniałego uroku oraz umożliwiało optymalne warunki przygotowania się do startu. W godzinach dopołudniowych tradycyjnie jako pierwsi walkę z dystansem i zmęczeniem podjęły przedszkolaki, a następnie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich – na odpowiednich dystansach od 100 m do 1500 m. W sumie około 400 młodych biegaczy przekroczyło linię mety. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali medale, dyplomy i napoje, a najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali nagrody rzeczowe.

Następnym punktem programu był wyścig rolkarzy na 9 km trasie w ramach V Biegu Skawińskiego na Rolkach. Wśród 163 rolkarzy bezkonkurencyjni okazali się Bartosz Chojnacki z Warszawy i Magdalena Czusz z Tomaszowa Lubelskiego. Oczekiwany z dużym zainteresowaniem Bieg Główny na 10 km tradycyjnie rozpoczął się o godz. 15.30, a honorowym starterem był Zastępca Burmistrza Norbert Rzepisko. Atestowaną trasę Skawina-Radziszów-Skawina ukończyło 839 biegaczy w tym 123 mieszkańców Gminy Skawina. Jako pierwsi na mecie zameldowali się reprezentant Ukrainy DUDOVODIUK Dmutro przed Andrzejem Lachowskim z Krakowa, a wśród kobiet BATRAK Natalia z Ukrainy przed Ewą Kucharską z Pszczyny.

W ramach Biegu Skawińskiego odbyły się VIII Mistrzostwach Polski Energetyków w biegu na 10 km. W tej kategorii mogli startować pracownicy elektrowni, elektrociepłowni i spółek dystrybucyjnych oraz innych firm bezpośrednio współpracujących z energetyką. Najlepszymi energetykami okazali się Marek Tabaka z firmy CEZ Skawina, a wśród kobiet i Anna Drzyzga-Błaszczyk z firmy Tauron Dystrybucja, natomiast drużynowo – reprezentacja ZRE Katowice.

W kategorii VII Mistrzostw Gminy Skawina w biegu na 10 km najlepszym po raz kolejny okazał się Paweł Starzak ze Skawiny, a wśród kobiet ?Mistrzynią Gminy Skawina? została Katarzyna Przywara ze Skawiny. Najstarszym uczestnikiem był Piotr Mikołajczyk z Będzina (ur. w 1940 r.), a najstarszą uczestniczką tradycyjnie od wielu lat Barbara Prymakowska z Tarnowa. Najlepsi rolkarze i biegacze otrzymali nagrody pieniężne, puchary, nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe koszulki i medale oraz dyplomy z wydrukowanym czasem i miejscem. Na zakończenie całej imprezy wszyscy uczestnicy biegu głównego i rolkarskiego brali udział w losowym podziale dodatkowych nagród łącznie z dwoma Telewizorami 40? LED.

Kolejny „festiwal biegania” w Skawinie zakończony i z pewnością bardzo udany, o czym świadczą frekwencja (około 1500 uczestników), bardzo przychylne komentarze i opinie oraz maksymalna ilość punktów rankingowych na www.maratonypolskie.pl. Centrum Aktywnej Rehabilitacji – Flisak ze Skawiny przy współpracy z Krakowską Szkołą Masażu zafundowało bezpłatny masaż regeneracyjny dla chętnych rolkarzy i biegaczy, a strażacy ze skawińskiej OSP ochłodzili uczestników „kurtyną wodną”. – Składamy serdeczne podziękowania i gratulacje wszystkim uczestnikom za przyjazd do Skawiny i udział w naszej imprezie. Powodem do dumy dla organizatorów może być tak liczny udział w imprezie dzieci oraz mieszkańców gminy Skawina, a w szczególności kobiet – mówił w imieniu organizatorów Adam Mrowiec, dyrektor biegu.

Bieg Skawiński kolejny już raz bierze udział w ogólnopolskiej akcji Polska Biega. Tradycyjnie organizatorem XIV Biegu Skawińskiego, V Biegu Skawińskiego na Rolkach był Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”, współorganizatorzy to: Centrum Kultury i Sportu, Gimnazjum nr1 i Klub Sportowy „Optima”. Podziękowania dla wolontariuszy: uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 1 w Skawinie i Radziszowie, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie oraz strażaków z OSP z rejonu Gminy Skawina. Serdeczne podziękowania dla wszystkich miłośników biegania i ruchu na świeżym powietrzu, którzy po prostu byli, pomagali i wspierali nas.

Gorące podziękowania i słowa uznania dla sponsorów, darczyńców i partnerów, którzy poprzez pomoc finansową i wsparcie organizacyjne przyczynili się do wzorowej organizacji imprezy, w szczególności: Tauron Dystrybucja S.A., NPA Skawina, CEZ Skawina S.A., Ferro S.A., Treko Laser Sp.z o.o., P.G. „Geoprzem”, ZPH „Frezwid” sp.j., Krakowski Bank Spółdzielczy, Energoprojekt Katowice SA, Sklep Biegacza, MPEC S.A., Novak Hair Design, Supermarket Piotr i Paweł, Producent Kosmetyków Ziaja „Talbud-A”, „Waśpol” Sp.j. , Hotel „Dworek Skawiński”, Flisak-Centrum Rehabilitacji-Krakowska Szkoła Masażu, „Lajkonik Snack”, Centrum Dietetyczne Naturhouse, Gabinet Dietetyczny „Proporcja”, „Bahlsen” Sp. z o.o., Kebab Królewski, „Grana” Sp.z o.o., Masarnia Gubała, Masarnia Borex-Becon, Instytut Metali Nieżelaznych oddział Skawina, Piekarnia Dąbrowski.

Za powstałe utrudnienia w ruchu kołowym wszystkich serdecznie przepraszamy!

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Skawina i Województwa Małopolskiego.

Bieg 10 km – mężczyźni:

920 DUDOVODIUK Dmutro Iwanofrankiwsk UKR 00:31:25
2 LACHOWSKI Andrzej Kraków POL 00:31:58
866 KROCHMAL Paweł Warszawa POL 00:32:14
775 SLOBODIANIUK Denis Ostrow Wlkp UKR 00:32:260
647 FISKOVICZ Siergiej Nyzkinyczi UKR 00:32:56

Bieg 10 km – kobiety:

748 BATRAK Natalia Kharkov UKR 00:34:56
1 KUCHARSKA Ewa Pszczyna POL 00:35:18
648 IGNATOVA Julija Mykolajiv UKR 00:35:31
919 DUDOVODIUK Olesiya Iwanofrankiwsk UKR 00:36:30
649 SMOVZENKO Lesia Tiraspol MDA 00:37:19

Rolki 9 km – mężczyźni:

1095 CHOJNACKI Bartosz Warszawa POL 00:14:05
1096 BARAN Wojciech Lubin POL 00:14:06
1149 WÓJCIK Patryk Kraków POL 00:15:07
1078 SOLGA Mateusz Tarnowskie Góry POL 00:15:11
1067 BINIEK Marcin Kraków POL 00:15:12

Rolki 9 km – kobiety:

1142 CZUSZ Magdalena Tomaszów Lubelski POL 00:16:27
1133 KAPRUZIAK Aleksandra Kraków POL 00:16:30
1144 KARAŚ Dominika Warszawa POL 00:17:02
1131 CIBOROWSKA Roksana Jasło POL 00:17:37
1118 ŻĄDŁO Martyna Dąbrowa Górnicza POL 00:17:38

Źródło: UKS Jedynka