czwartek, 10 października 2024 Imieniny: Paulina, Franciszka

XIV edycja Dni Regionalnych

Rok 2018 został ogłoszony przez MEN „Rokiem dla Niepodległej”. Realizując misję wychowania w duchu umiłowania Ojczyzny 22 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie odbyło się podsumowanie XIV edycji Dni Regionalnych.

O 13.00 do sali gimnastycznej szkoły przybyli wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. Tego dnia nie zabrakło również przyjaciół szkoły. Dyrektor Anita Karczewska przywitała gości, wśród których byli: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia Marek Marzec, Przewodniczący Rady Osiedla Korabniki Antoni Holik, który reprezentował Senatora RP Marka Pęka.

W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego przybyła Dyrektor Departamentu ds. Marki Małopolska Gabriela Prokocka-Kazek, Towarzystwo Przyjaciół Skawiny reprezentowali Stanisław Grodecki i Ewa Tarnopolska, Centrum Kultury i Sportu reprezentowała Z-ca Dyrektora ds. Organizacji Imprez Karolina Kozanecka, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Krystyna Droździewicz, Zarząd OSP Skawina II, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzęcinie Anna Kawaler, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzozowie Anastazja Koczur, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skawinie Halina Buchowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach Joanna Chodor, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach Elwira Biel.

W tym roku wszystkie odbywające się konkursy, w których udział brali uczniowie skawińskiej „czwóreczki” były związane z zabytkami Krakowa. Uczniom towarzyszyły słowa Tadeusza Boy-Żeleńskiego „A czy znasz Ty, bracie młody, te najmilsze dla Polaków Szarej Wisły senne wody i nasz stary polski Kraków?”.

Tego roku w ramach XIV edycji Dni Regionalnych uczniowie mieli sposobność przypomnienia sobie najpiękniejszych zabytków Krakowa, który jest jednym z najpiękniejszych zakątków świata, miastem magicznym i niezwykłym. Miejscem, które jest tak niedaleko nas, które każdy z nas odwiedza nieraz. W swoich pracach uczniowie przedstawiali Barbakan, który został wybudowany na chwałę miasta i średniowiecznych budowniczych; Bramę Floriańską, która przez wieki widziała niejedno; Kościół Św. Wojciecha, który ukryty wśród zieleni drzew, spokojnie sobie stoi w kąciku Rynku Głównego; Królewskie Sukiennice; piękną Wieżę Ratuszową zamyśloną, która przez wieki trzyma Kraków w swoich ramionach; Planty, po których przechadzając się ruszamy w niezwykłą historię ostatnich stu kilkudziesięciu lat; Kościół Mariacki wspaniała świątynia, o której możemy wiele powiedzieć i napisać, bo mnóstwo w niej piękna, nastroju, tajemnicy; Kamieniczki, które dostojnie stoją wokół Rynku i są skarbnica architektury.

W ramach obchodów Dni Regionalnych wszyscy uczniowie brali aktywny udział w warsztatach i konkursach organizowanych w celu pielęgnowania historii, kultury, tradycji „Małej Ojczyzny”. Swoją aktywność uczniowie mogli wykazać w 11 różnych konkursach. Między innymi odbył się „Turniej Wiedzy o Zabytkach Krakowa” przeznaczony dla klas 4-7. Patronat nad tym konkursem objął Senator Rzeczpospolitej Polskiej Marek Pęk.

Każdą klasę reprezentowały trzyosobowe zespoły. A nad całością konkursu czuwało jury w składzie: Krystyna Droździewicz – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej; Anita Karczewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie; Paulina Zwierz i Małgorzata Korona – nauczyciele „czwórki”. Konkurs składał się z trzech części – w pierwszej uczestnicy odpowiadali na pytania związane z zabytkami Krakowa, w drugiej rozwiązywali krzyżówkę, a w trzeciej układali puzzle, przedstawiające krakowski zabytek. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy uczniów na temat zabytków Krakowa. W imieniu Senatora RP Marka Pęka nagrody wręczył Dyrektor Biura Senatora Antoni Holik, który jest również Przewodniczącym Osiedla Korabniki i wielkim przyjacielem naszej szkoły.

I miejsce zajęła klasa 4b: Julia Kuca, Laura Pławecka i Zofia Wątor,
II miejsce zajęła klasa 6b: Dominika Bularz, Veronika Kania i Zuzanna Walczak,
III miejsce zajęła klasa 5a: Zuzanna Wójcik, Oliwier Pacłut i Stanisław Romek.

Odbył się także konkurs fotograficzny „Kraków w obiektywie”, nad którym patronat objął Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik:

I miejsce zajęła uczennica klasy 6b: Veronika Kania,
II miejsce zajął uczeń klasy 4a: Ignacy Czech,
III miejsce zajęła uczennica z klasy 6b: Zuzanna Ciesielczyk.

Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego objął patronat nad konkursem muzycznym „Piosenki magicznego Krakowa”. W jego imieniu nagrody wręczyła Gabriela Prokocka-Kazek Dyrektor Departamentu ds. Marki Małopolska:

I miejsce zajęła uczennica klasy 6a – Oliwia Odziomek „Krakowska ballada” i uczeń z klasy 1a – Szymon Tobiczyk „O smoku wawelskim”,
II miejsce zajęły uczennice z klasy 3a: Antonina Walczyńska i Aniela Dyrek „Któż wypowie twoje piękno”,
III miejsce zajęli uczniowie z klasy 1a: Katia Kaliś, Irina Kaliś, Oliwia Janik, Michał Szczypek, Samuel Hamera i Damian Ptaszyński „Krakowiaczek jeden”.

Wyróżnienie otrzymały uczennice z klasy 3b – Lena Jezioro i Aniela Wnęk „O smoku wawelskim”.

Kolejnym konkursem, w którym uczniowie chętnie wzięli udział był konkurs plastyczny „Mali projektanci – ozdabianie krakowskich chust”. Nagrody zwycięzcom wręczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko:

I miejsce zajęła uczennica z klasy 4c – Oliwia Wróblewska,
II miejsce zajęła uczennica z klasy 4b – Laura Pławecka,
III miejsce zajęła uczennica z klasy 3c – Wiktoria Rydlewicz.

Wyróżnienie otrzymały: Patrycja Nazim – 2a; Kinga Franczak – 3b; Julia Pyka i Kamila Królikowska – 4c oraz Anna Zachara – 4b.

W konkursie „Mówimy po krakosku” uczniowie zaprezentowali krakowską gadkę. Nagrody w tym konkursie wręczyła Rada Rodziców SP nr 4:

I miejsce zajęły uczennice: Karolina Wink z 4c i Weronika Wink z 6b,
II miejsce zajął uczeń z klasy 3c – Maksymilian Ożóg,
III miejsce zajęły uczennice z klasy 4c – Marika Pachacz i Iga Wróblewska.

Konkurs plastyczny „Zabytki Krakowa” był przeznaczony dla wszystkich klas od pierwszej do siódmej. Zadaniem klas było zilustrowanie wylosowanego zabytku krakowskiego.

W kategorii klas 1 – 3:

I miejsce zajęła klasa 3a – Kościół Mariacki,
II miejsce zajęła klasa 1a pracą – Barbakan,
III miejsce zajęły klasy 3c – Wawel oraz 1b – Barbakan.

Kategoria klas 4 – 7:

I miejsce zajęła klasa 4a – Kamieniczki,
II miejsce zajęła klasa 4c – Kościół Mariacki,
III miejsce zajęła klasa 6a – Wieża Ratuszowa.
W konkursie plastycznym „Krakowski zabytek” wszystkie klasy 1 – 7 wykonywały wylosowany zabytek z gliny.

Kategoria klas 1 – 3:

I miejsce zajęła klasa 3a – Brama Floriańska,
II miejsce zajęła klasa 3c – Barbakan,
III miejsce zajęły klasy 1a – Brama Floriańska i 1b – Barbakan.

Kategoria klas 4 – 7:

I miejsce zajęła klasa 7a – Kościół Św. Wojciecha,
II miejsce zajęła klasa 4c – Kościół Mariacki,
III miejsce zajęła klasa 6b – Planty.

Konkurs plastyczny „Róże, maki i powoje – Kraków kwiatami malowany” był przeznaczony dla uczniów klas 1-7. Zadaniem uczniów było ozdabianie różnymi technikami kwiatów, które są nieodłącznym elementem krakowskiego Rynku Głównego:

I miejsce zajęła uczennica klasy 5b – Zofia Bobak,
II miejsce zajął uczeń klasy 5a – Stanisław Romek,
III miejsce zajął uczeń klasy 1a – Szymon Tobiczyk.

Wyróżnienia otrzymali: Amelia Kondaszewska z 2a; Zuzanna Zawada z 3b; Paula Prusak z 1b; Martyna Płonka z 5b; Justyna Marchewka z 6b; Igor Smaciarz z 1b; Natalia Tokarska z 2a; Julia Natkaniec z 1a; Anna Ożóg z 3a; Maja Pochopień z 3a.

Kolejnym konkursem plastycznym było projektowanie pocztówek „Pozdrowienia z Krakowa”:

I miejsce zajęła uczennica z klasy 4c – Marika Pachacz,
II miejsce zajął uczeń z klasy 3b – Kacper Kisielewski,
III miejsce zajęli uczniowie: Zofia Krzywoń z klasy 1b i Maksymilian Stachel z klasy 3c.

Wyróżnienia otrzymały uczennice: Iga Kowalec z 1b i Aleksandra Szokaluk z 3b.

W konkursie „Prezentacja Multimedialna Krakowskiego Zabytku” zadaniem uczniów klas 4 – 7 było wykonanie prezentacji wylosowanego zabytku. Każda z prezentacji zawierała około 10 – 12 slajdów:

I miejsce zajęła klasa 5b – prezentacja Bramy Floriańskiej,
II miejsce zajęła klasa 4a – Kamieniczki,
III miejsce zajęła klasa 6a – Wieża Ratuszowa.

Ostatnim konkursem w tegorocznych Dniach Regionalnych była zabawa słowem i układanie rymowanek o Krakowie. Prace plastyczne uczniów można było podziwiać w holu szkoły:

I miejsce zajęła klasa 5a,
II miejsce zajęła klasa 4b,
III miejsce zajęła klasa 6b.

We wszystkich konkursach plastycznych pracę uczniów oceniała Karolina Kozanecka – Zastępca Dyrektora ds. Organizacji Imprez w CKiS w Skawinie; Anita Karczewska – dyrektor „czwórki”, Paulina Zwierz i Renata Mlostek.

Zakończenie XIV edycji Dni Regionalnych uświetnił chór przygotowany przez Pawła Żmudę, który prezentował swoje zdolności wokalne w piosenkach o Krakowie. Uczniowie klasy 3a pod kierunkiem Sylwii Kondek i Małgorzaty Pałki zatańczyli przepięknego Krakowiaka.

W ramach Dni Regionalnych odbywały się warsztaty plastyczne prowadzone przez Szkolne Koło Regionalno-Historyczne prowadzone przez nauczycielkę historii Renatę Gubałę. Członkowie Koła prowadzili warsztaty w klasach „0”-3. Uczniowie wykonywali ozdoby wielkanocne: baranki z masy solnej, pisanki, koszyczki wielkanocne.

Organizatorem XIV edycji Dni Regionalnych była nauczycielka historii Renata Gubała, która wraz z Anną Steklą, Anną Popowicz, Pauliną Zwierz, Małgorzatą Koroną, Iwoną Pąchalską i Pawłem Żmudą stworzyła niezapomniane przedsięwzięcie. Dziękując Renacie Gubale dyrektor szkoły podkreśliła Jej olbrzymie zaangażowanie, talent, wiedzę merytoryczną i serce oddane uczniom skawińskiej „Czwórki”. Jednocześnie dyrektor Anita Karczewska dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego niecodziennego projektu.

Źródło: Szkoła Podstawowa nr 4