czwartek, 06 października 2022 Imieniny: Artur, Brunon

XVII Powiatowy Turniej Wiedzy o Europie

We środę, 29 marca, w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie odbył się XVII Powiatowy Turniej Wiedzy – Polska i Polacy na przełomie XX i XXI wieku. W dwuetapowym turnieju wzięło udział 9 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego.

Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele zmian dla Polski i Polaków – Obrady Okrągłego Stołu, Wybory do Sejmu Kontraktowego, I niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego, uchwalenie Konstytucji, przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej – to najważniejsze z nich. Znajomość historii współczesnej jest ważnym elementem świadomości obywatelskiej, dlatego powiatowe Turnieje Wiedzy są doskonałym sprawdzianem wiedzy i wspaniałą lekcją patriotyzmu.

W tegorocznym turnieju wzięły udział reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego: LO ze Skawiny, LO z Krzeszowic, ZSiPO ze Skały, ZSP z Giebułtowa, ZSRCKU z Czernichowa, ZKS ze Skawiny i dwie drużyny ZST-E ze Skawiny. XVII Turniej przebiegał w dwóch etapach: indywidualnym, w którym uczestnicy mieli do rozwiązania test obejmujący wydarzenia z powojennej historii Polski na tle wydarzeń europejskich i światowych oraz drużynowym gdzie uczniowie odpowiadali na pytania w kilku blokach tematycznych np. „Polska na przełomie – daty i wydarzenia”, „Polska w organizacjach międzynarodowych”, „Organy państwa i partie polityczne”, „Ludzie kultury” oraz „Hymn, barwy i konstytucje”.

Patronat Honorowy nad XVII Powiatowym Turniejem Wiedzy – Polska i Polacy na przełomie XX i XXI wieku objęli: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Piotr Ćwik – Wicewojewoda Małopolski, Józef Krzyworzeka – Starosta Krakowski, prof. Tadeusz Słomka – JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Jerzy Lis – Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Kazimierz Karolczak – JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. Włodzimierz Roszczynialski – JM Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, Paweł Kolasa – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Wacław Gregorczyk – Burmistrz Krzeszowic, Szymon Łytek – Wójt Gminy Czernichów.

Wyniki części indywidualnej:

 • I miejsce – Szymon Domagała, ZST-E Skawina
 • II miejsce – Aleksandra Wawro, ZSP Giebułtów
 • III miejsce – Kamil Janikowski, LO Krzeszowice
 • IV miejsce – Marcin Wasyl, LO Skawina
 • V miejsce – Mateusz Matejko, ZSP Giebułtów
 • VI miejsce – Jakub Sumera, ZST-E Skawina

Wyniki części drużynowej:

 • I miejsce – LO Skawina
 • II miejsce – ZSiPO Skała i ZSTE/2 Skawina
 • III miejsce – ZSTE/1 Skawina i ZKS Skawina
 • IV miejsce – ZSRCKU Czernichów i ZSP Giebułtów
 • V miejsce – LO Krzeszowice

Nagrody w imieniu darczyńców wręczała Lidia Pycińska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie.  – Uczestnikom Turnieju gratuluję doskonałej wiedzy, nauczycielom satysfakcji,   a Państwu, którzy obieli Honorowy Patronat nad XVII Powiatowym Turniejem Wiedzy – Polska i Polacy na przełomie XX i XXI wieku i ufundowali wspaniałe nagrody składam podziękowanie w imieniu uczestników, nauczycieli i organizatorów oraz zapraszam na XVIII Turniej już za rok na „osiemnastkę z Europą” – mówi Andrzej Ciaptacz, pomysłodawca Turnieju, nauczyciel w ZSTE.

Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Źródło: ZST-E w Skawinie