czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Z Niebieskim Misiem po przygodę

Przedszkole Samorządowe Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie wychodząc naprzeciw potrzebom rozwojowym dzieci oraz ich naturalnemu zainteresowaniu otaczającym światem, po raz kolejny wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Z Niebieskim Misiem po przygodę”.

Dzięki uczestnictwu w projekcie „Z Niebieskim Misiem po przygodę”  przedszkolaki pogłębiają swoją wiedzę i rozwijają zainteresowania dotyczące m. in. do geografii, historii czy literatury. Założeniem projektu jest formuła warsztatowa zgodnie z myślą Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Trzy lata temu, gdy projekt realizowany był po raz pierwszy, dzieci podróżowały „Z Niebieskim Misiem dookoła świata”. Poznawały wówczas najdalsze zakątki Ziemi, m. in. Japonię, Peru, Hiszpanię, RPA wraz z elementami historii i kultury każdego z krajów – smakowały potraw, tańczyły tradycyjne tańce, same występowały w roli ekspertów.

W kolejnym roku przedszkolaki „Niebieskiego Misia” wybrały się nieco bliżej – „Przez Polskę”. Na „mapie podróżników” pojawił się Lublin, Gdańsk, Zakopane, Toruń, Warszawa, Kraków i nasza rodzima Skawina. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki słuchały legend, tańczyły regionalne tańce, poznawały zwyczaje, zapraszały ciekawych gości i przebierały się w tradycyjne stroje ludowe.

Rok później przedszkolaki zostały zaproszone przez Niebieskiego Misia do „Królestwa zwierząt”. Zgłębiały wówczas tajemnice życia fauny określonych ekosystemów – łąki, lasu, podwodnych głębin, dżungli, biegunów zimna, a najmłodsze dzieci zostały zaproszone na wieś. Przedszkolaki poznawały charakterystyczne cechy wyglądu, zwyczaje oraz ulubione pożywienie zwierząt.

Obecny rok szkolny to czas, w którym przedszkolaki bardzo intensywnie obcują z literaturą. W każdym kolejnym miesiącu Niebieski Miś zaprasza je do odkrywania magii ukrytej legendach, podaniach bajkach i baśniach – nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Nieograniczona dziecięca wyobraźnia pozwala im przenosić się w głąb najbardziej nieprawdopodobnych historii – często zabawnych, niekiedy nieco strasznych, a zawsze uczących czegoś nowego. Na ich podstawie dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowują barwne inscenizacje, ciekawe scenki rodzajowe, aktywności edukacyjne i warsztaty dla kolegów z przedszkola.

W październiku przedszkolaki bawiły się z wykorzystaniem fabuły legend krakowskich, w listopadzie prowadziły doświadczenia i wcielały się w role badaczy na podstawie legend warszawskich, w styczniu oglądały piękną inscenizację baśni H. Ch. Andersena, w lutym zapoznawały się z humorem i morałem zawartym w baśniach braci Grimm, w marcu- rozwiązywały zadania i wykazywały artystycznie z wykorzystaniem baśni Ch. Perrault, w kwietniu jeździły ogromną lokomotywą J. Tuwima, a w maju wzięły udział w licznych zabawach z bajkami i wierszami J. Brzechwy.

Jak zatem nietrudno zauważyć – przedszkole Niebieskiego Misia to miejsce dla młodych artystów i ciekawych świata odkrywców, w którym nie ma czasu na nudę!

Źródło: Urszula Archamowicz/Przedszkole Samorządowe nr 2