czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Za nami „XXI Bal Trzeźwościowy”

W sobotę, 4 lutego, w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka” w Skawinie Grupy Samopomocowe AA i AL-ANON i ich przyjaciele spotkali się na tradycyjnym spotkaniu integracyjnym bez alkoholu od lat nazywanym „Balem Trzeźwościowym”.

Spotkanie było okazją do świętowania szczególnych rocznic skawińskich grup działających przy Centrum Wspierania Rodziny. Otóż w tym roku skawińska Grupa Anonimowych Alkoholików „AQUA VITA” obchodzi 21. rocznicę istnienia, natomiast Grupa Rodzinna „AL.-ANON VITA ROSA” 22-lecie powstania.

Bal poprzedzony został mityngiem otwartym, na którym członkowie w/w wspólnot dzielili się swoim doświadczeniem w temacie „Czy moje obecne życie uważam za szczęśliwe”, podkreślając, że nigdy nie czuli się tak szczęśliwi, jak w chwili obecnej. A to dzięki takim spotkaniom jak Al.-Anon czy AA, gdzie dowiedzieli się co trzeba robić w życiu codziennym, aby być szczęśliwym. W spotkaniu udział wzięło około 180 uśmiechniętych i szczęśliwych osób, a to jest dowód, że większość uważa swoje życie za szczęśliwe – mówi Małgorzata Kopeć, Pełnomocnik Burmistrza ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i zapobiegania narkomanii.

W mityngu i balu uczestniczyła wielka „Rodzina” ludzi trzeźwiejących i ich bliskich, którzy przybyli z Andrychowa, Krakowa, Wieliczki, Myślenic, Bochni, Limanowej, Libiąża, Olkusza, Przegini i oczywiście gminy Skawina. W spotkaniu uczestniczyły również związane zawodowo z grupami: Małgorzata Kopeć – Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, Alicja Płonka – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Maria Żyła – pracownik Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie oraz zaprzyjaźniona od 21 lat z grupami Lucyna Świątek – psycholog kliniczny na co dzień pracująca w Specjalistycznym Szpitalu im. J. Babińskiego w Krakowie.

Obecna na spotkaniu Małgorzata Kopeć gratulowała członkom skawińskich grup wspaniałych rocznic i złożyła życzenia powodzenia w życiu osobistym, zdrowia, radości, pogody ducha oraz wytrwałości w dalszym trwaniu w trzeźwości i pokonywaniu wszelkich trudów z tym związanych. Wyraziła słowa uznania dla członków grup i podziękowania za wszystkie lata poświęcone osobom zmagającym się z problemem alkoholowym w naszej gminie. Życzyła również satysfakcji z wykonywanej służby na rzecz drugiego człowieka, zapewniając jednocześnie o gotowości do aktywnej współpracy i wsparcia.

Doroczna impreza to święto wspólnot działających dzięki ludziom i dla ludzi. To wyjątkowe dla skawińskiej społeczności lokalnej wydarzenie było okazją nie tylko do świętowania, ale także do zwrócenia uwagi na problem rodzin z problemem alkoholowym i potrzeby pomocy, którą zapewniają w ramach swojej działalności. skawińskie wspólnoty odgrywają niezwykle istotną rolę w systemie wsparcia społecznego i oddziaływań prozdrowotnych skierowanych do lokalnej społeczności i na trwałe wrosły już serca nas wszystkich. Oddziaływania grup poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją są źródłem często niewymiernych korzyści dla swoich członków w radzeniu sobie z problemem alkoholowym i powrocie do zdrowego funkcjonowania w życiu.

„Bal trzeźwościowy” grupy zorganizowały we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Więcej na temat skawińskich grup i harmonogram spotkań:

Źródło: PA