sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Zabawy z tradycją w „Sokole”

W środę 20 kwietnia pałacyk „Sokół” odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 3. Małych gości przywitali seniorzy działający przy Towarzystwie Przyjaciół Skawiny. Ubrani odświętnie, w stroje naszych dziadków odśpiewali wraz z najmłodszymi hymn Skawiny, po czym przypomnieli piosenki ich młodości. Nasi milusińscy usłyszeli w ich aranżacji: „Krakowiaczek ci ja”, „Płynie Wisła płynie”, „Czerwone jabłuszko”. Kto tylko znał słowa piosenek wtórował chórkowi.

Gdy przebrzmiały słowa ostatniej piosenki, na scenie pojawiły  się dwie postacie, które w żartobliwy sposób przedstawiły inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. „O Grzesiu kłamczuchu”. Była ciotka i był też Grześ w zawadiacko przekręconej czapeczce na głowie i z procą w ręce. I nieporozumienie w sprawie niewysłanego listu. Gdy wszystko się wyjaśniło ciocia naszego bohatera  zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej  zabawy, śpiewając wraz nimi  piosenkę pt. „Jestem muzykantem”. Jak się okazało dzieci z Przedszkola Nr 3 są bardzo muzykalne i koncert na różne instrumenty nie miał sobie równych.

Po wspólnym graniu i śpiewaniu  przyszedł czas na kolejną inscenizację.  Tym razem  nasi seniorzy przedstawili wiersz pt. „Rzepka” Juliana Tuwima. Ten znakomity autor wielu wspaniałych wierszy pisanych dla dzieci przybył „osobiście” na spotkanie i udzielił swojego głosu dla osoby  narratora. Inscenizacja była wyjątkowa, a bohaterowie wierszyka – bajkowi. Począwszy od siwego dziadka, ogrodnika, po babcię,  prawdziwego wnuczka oraz całą domową menażerię w postaciach: pieska, kotka, gąski, kurki, bociana, żabki, kawki i głównej bohaterki wiersza – rzepki. Wspólnymi siłami wszystkich domowników udało się wyrwać wyrośniętą rzepkę i bohaterowie zabawnej historyjki ruszyli w radosny pląs, tańcząc i śpiewając walczyka wraz z dziećmi.

Na rozbawionych małych gości czekała kolejna artystyczna niespodzianka. Wsłuchani w wiersz „Na targu” mali widzowie ujrzeli stragany wypełnione po brzegi bogactwem natury. Zobaczyli żywy obraz tradycyjnego targu, na który niegdyś ze swoimi dziećmi chadzali ich dziadkowie.

Dzień naszych bohaterów, a także zaproszonych gości był pełen niezapomnianych wrażeń i pozytywnej energii. Spotkanie dobiegło końca. Grupa zaprzyjaźnionych seniorów pożegnała dzieci wyciszając ich emocje poprzez kołysankę „Na Wojtusia z popielnika”. Obdarowane świeżymi, czerwonymi jabłuszkami, wyruszyły przedszkolaczki, w drogę powrotną, tańcząc i śpiewając „Jedzie pociąg”.

Źródło: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie