piątek, 01 grudnia 2023 Imieniny: Natalia, Eligiusz

„Zachowaj Trzeźwy Umysł” po raz 13.

21 maja w Parku Miejskim odbyła się XIII impreza środowiskowa zrealizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Założeniem organizatorów Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Gimnazjum nr 1 w Skawinie przy współpracy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie było…

…stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, do radosnego bycia razem, bliżej siebie – bliżej dziecka. Przedsięwzięcie to było radosnym elementem Skawińskich Dni Profilaktyki, którym przyświeca motto „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”.

Imprezę uroczyście rozpoczęli przedstawiciele organizatorów imprezy: burmistrz miasta i gminy Skawina Pawła Kolasa, sekretarz gminy Skawina Ewa Szczepanik, Małgorzata Kopeć pełnomocnik burmistrza ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i zapobiegania narkomanii oraz Urszula Osielczak dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Skawinie i Joanna Józefczyk-Janek wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Skawinie jednocześnie prowadząca imprezę – życząc wszystkim uczestnikom sukcesu w zawodach i dobrej zabawy.

Wszystkich, którzy zechcieli aktywnie wziąć udział w proponowanych przez organizatorów zabawach czekało wiele atrakcji. W części artystycznej mogliśmy podziwiać występy wokalne oraz taneczne dzieci i młodzieży – uczniów szkół z terenu miasta i gminy, które w ten sposób identyfikowały się z ideą imprezy i budowały wizerunek szkoły aktywnej społecznie i zaangażowanej w życie środowiska lokalnego. Wśród uczniów prezentujących swój dorobek artystyczny znaleźli się:

SP4 pokaz grupy tanecznej
SP4 para taneczna: Karolina Gałka i Norbert Bodek
SP4 para taneczna: Nikola Bodek i Dominik Włudarz
SP4 Małgorzata Szybisty – skrzypce
SP4 Michał Janek – fortepian
G1 pokaz tańca nowoczesnego
SP1 pokaz grupy tanecznej
SP 2 pokaz grupy tanecznej
SP 2 Wiktoria Skowronek – taniec indywidualny
SP2 Maria Sowa – śpiew
SP 2 Jakub Jurczyk – śpiew
SP 2 Kacper Szczurek – śpiew
SP 2 Nikola Mazgaj – ksylofon
para taneczna ?Professional Dance Mogilany?
G1 pokaz tańca nowoczesnego
G1 Aleksy Wnęk – fortepian
G1 Julia Solarz – pokaz gimnastyczny

Poza występami dzieci i młodzieży odbyły się widowiskowe animacje dla dzieci w wykonaniu uczniów i nauczycieli klas integracyjnych Gimnazjum nr 1. Atrakcją dla najmłodszych był teatrzyk „W poszukiwaniu wiosny” przygotowany przez grupę teatralną Gimnazjum nr 1.

Konkurencje sportowe rozpoczął „bieg skrzatów” – najmłodszych dzieci w wieku do 6 lat. Walka okazała się niezwykle ambitna i zaciekła. Następnie startowały dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W ramach imprezy odbyło się również współzawodnictwo rodzin polegające na wykonaniu drużynowo konkurencji sprawnościowych. Do konkurencji tych zgłosiło się ponad 30 rodzin, składających się z dwojga dzieci i jednej osoby dorosłej. W tej części organizatorzy zaplanowali i zrealizowali wiele konkursów dla dzieci i całych rodzin. Były to: malowanie twarzy, konkurs plastyczny, gra wielkoformatowa „kółko i krzyżyk” oraz kalambury. Niezwykłym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych cieszył się pokaz zajęć sensoplastyki oraz matematyki metodą Helen Doron, które przygotowało dla uczestników imprezy Centrum Helen Doron w Skawinie.

Sobotnia impreza była okazją do nagrodzenia zwycięzców konkursu na pracę plastyczną, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „Wspólnie z rodziną wybieramy zdrowie” ogłoszonego wśród uczniów wszystkich przedszkoli i szkół Gminy Skawina. Imprezie towarzyszyła galeryjka nagrodzonych prac przygotowana na stoisku Centrum Wspierania Rodziny. Nagrodzono również zwycięzców konkursu multimedialnego „Zdrowie masz tylko jedno” zorganizowanego w Gimnazjum Nr 1 w Skawinie.

Poza licznymi atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów imprezy, dorośli mieszkańcy Gminy mogli zapoznać się z ofertą i działalnością Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, w specjalnie przygotowanym na tą okazję stoisku promocyjnym. Pracownicy Centrum dystrybuowali materiały informacyjne i edukacyjne (broszury, ulotki, informatory i inne) oraz gadżety promujące kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz „No promil, NO PROBLEM”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się bajki terapeutyczne wydane nakładem Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny oraz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie.

Szczególnym momentem imprezy był bieg sztafety honorowej, składającej się z czteroosobowych drużyn jednej profesji lub podmiotu środowiska lokalnego. Do sztafety zgłosiły się zespoły:

Radnych Rady Miejskiej w Skawinie
Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie
Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Skawinie
Komisariatu Policji w Skawinie
Związku Nauczycielska Polskiego Oddział Skawina
Prawicowego Bloku Samorządowego Skawina z Wicewojewodą Piotrem Ćwikiem na czele
nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie
nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Skawinie
Towarzystwa Przyjaciół Skawiny
Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast
Skawińskiego Stowarzyszenia Klubu Seniora „Seniorek” w Skawinie
Ochotniczej Straży Pożarnej II w Korabnikach
„Sztafeta Niebieskiego Misia? z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Skawinie
Młodzieżowa Rada Miejska w Skawinie
Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie
Przedszkole „Parkowe Skrzaty”
Klub Malucha „Parkowe Skrzaty”
MTS Piast Piłkarze Ręczni

Samozaparcie, wola walki i chęć dobrej zabawy motywowały zawodników do osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Ostatecznie w finale znalazło się 6 drużyn. Pierwsze trzy miejsca zajęli:

MTS Piast Piłkarze Ręczni
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Skawinie
Młodzieżowa Rada Miejska

Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i okolicznościowe medale. Warto zaznaczyć, że wręczono również specjalną statuetkę dla najbardziej walecznej sztafety, która trafiła do zespołu Klubu „Seniorek”. Aby podkreślić zaangażowanie pozostałych sztafet przyznano również humorystyczne tytuły: najlepiej dopingowanej sztafety (sztafeta Niebieskiego Misia) oraz sztafety biegnącej najbardziej tanecznym krokiem (sztafeta Partnerstwa Miast).

Oprócz atrakcyjnych nagród za zajęcie czołowych miejsc w każdym współzawodnictwie rozlosowane zostały nagrody specjalne: dwa tablety ufundowane przez burmistrza – wśród uczestników konkurencji rodzinnych, dwa głośniczki multimedialne ufundowane przez dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skawinie – śród uczestników biegów i młodzieży, a także rower górski ufundowany przez Pana Romana Sagana oraz voucher na trymestr nauki j. angielskiego w centrum Helen Doron – wśród wszystkich uczestników konkurencji sportowych.

Szczególnym elementem przedsięwzięcia było SZALEŃSTWO ZUMBA zorganizowane przez „Strefę Latino” dostarczające pozytywnej dawki energii. Zorganizowanie tego przedsięwzięcia wspomogło wielu społecznie odpowiedzialnych i zaangażowanych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do zarządów i właścicieli firm:

Bank Zachodni WBK
Pan Roman Sagan
Centrum Helen Doron w Skawinie
Bahlsen sp. z o. o
Lajkonik Snack Skawina
Pizzeria Calzone
Polsko Amerykańska firma jubilerska Argent – Pol Zbigniew Gdula
Piekarnia Szarlotka w Zelczynie
Piekarnia Dom Chleba
Strefa Latino
AN – KAM Hurtownia Kamienia Naturalnego
Sara – Skakanki

Dziękujemy również służbom medycznym oraz policji i straży miejskiej za czuwanie nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem. Dziękujemy wszystkim młodym artystom ze skawińskich szkół, ich nauczycielom, wolontariuszom z Gimnazjum nr 1 za udzieloną pomoc od strony organizacyjnej. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy, widzowie i kibice dobrze się bawili. Wszystkim serdecznie gratulujemy zwycięstwa nad własną słabością. Wspaniałą zabawą udowodniliśmy, że życie wolne od nałogów może być piękne i ciekawe. Dziękując za wspólnie spędzony czas wyrażamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku!

Źródło: Urząd Miasta i Gminy