środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Zachwycili wiedzą pożarniczą

Co to jest linia zasilająca? Do czego służy opatrunek hydrożelowy? Co oznacza litera „B” w symbolu samochodu gaśniczego GCBA? Z takimi pytaniami 6 grudnia zmierzyli się uczestnicy Gminnych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” zostały zorganizowane przez OSP Skawina II – Korabniki we współpracy z OSP Kopanka, Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP w Skawinie, ZOM-G ZOSP w Skawinie oraz Urząd Miasta i Gminy w Skawinie. Wśród zaproszonych gości byli: Norbert Rzepisko – I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, st. kpt. Jarosław Lach – Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Skawinie, Edward Nowak – Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Skawinie oraz Marek Marzec – kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia UMiG w Skawinie.

Głównym celem turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Uczestnicy w trakcie przygotowania zapoznali się z przepisami przeciwpożarowymi, techniką pożarniczą, organizacją ochrony przeciwpożarowej, a także historią i tradycjami ruchu strażackiego. Najważniejszym tematem podczas przygotowań była znajomość zasad postępowania na wypadek pożaru, praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

6 grudnia w Jednostce OSP Skawina II – Korabniki, 22 uczestników zmierzyło się z 19 pytaniami testowymi, przygotowanymi dla każdej grupy wiekowej według zróżnicowanego stopnia trudności. Rywalizacja była bardzo wyrównana i tak w grupie młodszej jak i starszej, konieczne było przeprowadzenie dogrywki ustnej. Zawodnicy biorący w niej udział musieli rozpoznać, poprawnie nazwać oraz wskazać do czego są używane: stojak hydrantowy, rozdzielacz, zbieracz, smok ssawny prosty, resuscytator Ambu (worek samorozprężalny), szyna Kramera. I tym razem wyniki konkurencji były dość wyrównane, a różnica jednego punku zdecydowała o ostatecznych wynikach.

Wyniki eliminacji gminnych:

Grupa I (uczniowie klas I-VI szkół podstawowych)

I miejsce – Piotr Dąbrowski
II miejsce – Kamila Królikowska
III miejsce – Jakub Kopta

Grupa II (uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjum)

I miejsce – Jakub Suder
II miejsce – Sandra Boroń
III miejsce – Hubert Kumala

Laureaci I miejsc w każdej z grup będą reprezentować gminę Skawina na eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Laureaci natomiast uhonorowani zostali pucharami, dyplomami oraz nagrodami.

Dla wszystkich chętnych sprawdzenia się i zmierzenia się z pytaniami eliminacyjnymi, poniżej zamieszczone zostały testy oraz odpowiedzi.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Patronat honorowy nad turniejem objął Paweł Kolasa – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina

Źródło: OSP Skawina II