poniedziałek, 25 października 2021 Imieniny: Daria, Wilhelmina

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu

Od godziny 22 do 5 rano w Skawinie będzie obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu. To decyzja radnych.

– Na podstawie wypowiedzi policji i straży miejskiej na debatach, które były organizowane w Radzie Miejskiej, zauważyliśmy, że alkohol jest powodem wielu nieszczęść, które miały miejsce przez ostatnie 4 lata w Skawinie. Chodzi o 2 zabójstwa, gdzie alkohol miał na nie wpływ. Jest szeroki dostęp do napojów wyskokowych, który prowadzi do tego, że mieszkańcy skarżą się, że są w nocy nękani, że są burdy, awantury i jest zaśmiecany teren – mówi radna Grażyna Koń.

Radni mogli wprowadzić zakaz tylko w dni powszednie, aby w weekendy sprzedaż nie była ograniczana. Doszli jednak do wniosku, że nie jest to dobry pomysł. – Wszystkie te burdy głównie mają miejsce w weekendy, kiedy młodzież wraca z imprez. Doszliśmy do wniosku, że skoro skargi są głównie z soboty to niedzielę, to nie zrobimy wyjątków w tej kwestii – mówi radna.

Zakaz może uderzyć w przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy całodobowe oraz w okoliczne stacje benzynowe (w nich również będzie obowiązywała nocna prohibicja). – Strach może mieć wielkie oczy i gdy wprowadzano zakazu handlu w niedzielę wydawało się, że to „rozłoży” naszą gospodarkę, tak się jednak nie stało. Wydaje mi się, że przedsiębiorcy sobie poradzą – argumentuje Grażyna Koń.

Zapytaliśmy również, czy nocna prohibicja na pewno rozwiąże problem zbyt dużego spożywania alkoholu wśród nie tylko mieszkańców Skawiny, ale też Polaków. – Oczywiście mogą pojawić sie wtedy tak zwane meliny. One nie są jednak problemem rady, to policja powinna je kontrolować. Życie pokaże, bo teraz nie ma co gdybać.

Większość mieszkańców zgodziła się, że nocne libacje alkoholowe pod sklepami na pewno są uciążliwe i przyznali, że prohibicja będzie przede wszystkim ciosem skierowanym w stronę alkoholików oraz osób, których nie stać na imprezy w lokalach albo u siebie w domu. Porządnym mieszkańcom nie powinno to utrudnić życia, bo przed zaproszeniem do siebie znajomych kupią więcej alkoholu.

Z drugiej strony zapytani przez nas skawinianie byli przekonani, że na pewno powstaną „meliny” i prohibicja nie załatwi ostatecznie problemu hałasów w nocy i pijanych ludzi na ulicach.

O komentarz poprosiliśmy Eugeniusza Zająca, przewodniczącego Komisji Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej w Skawinie, która opracowała projekt uchwały dotyczący nocnej prohibicji. Odebrał telefon, ale… błyskawicznie się rozłączył.

Zakaz będzie obowiązywać od 19 września.

Cała dyskusja radnych (2:09:00):

http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16595&menu_id=415

Dyskusja nad poprawkami (2:55:16):

http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16795&menu_id=415