czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Zamieszanie z podatkiem za działki

Skawiński urząd miasta pęka w szwach. Od kilku dni do wydziału finansowego w ratuszu mieszkańcy stoją w kolejce, by wyjaśnić, dlaczego wzrósł podatek za należące do nich działki, na których znajdują się użytki rolne. Teraz mieszkańcy zapłacą nawet o 700% więcej niż w ubiegłych latach. 

To jest jakieś nieporozumienie. Płaciłam 70 złotych, a teraz wzrosło to do 500 – mówi jedna z mieszkanek. – Dostałem list, z którego wynika, że mam teraz płacić o wiele większy podatek. Nic w nim nie jest wyjaśnione, chcę się dowiedzieć, o co chodzi – dodaje jeden z czekających do wydziału finansów mieszkańców.

Anna Maślanka z wydziału finansów Urzędu Miasta i Gminy wyjaśnia, że użytki rolne zostały przez geodetów Starostwa Powiatowego zakwalifikowane jako teren zabudowany mieszkaniowy, więc podatek jest większy. Jednocześnie tłumaczy, że urzędnicy nie mają z tą decyzją niczego wspólnego i jedyną możliwością odwołania się od decyzji jest wykazanie w Starostwie, że pomiar został błędnie wykonany. – Na wniosek mieszkańca Starostwo Powiatowe powinno te błędy usunąć i poprawić taką decyzję. Powinno to zostać zrobione jak najszybciej, im wcześniej tym lepiej – mówi zastępca burmistrza Skawiny, Norbert Rzepisko.

Radny Józef Niechaj wystosował interpelację do burmistrza, by ten jak najszybciej za pomocą strony internetowej oraz plakatów poinformował mieszkańców o zaistniałym problemie. Burmistrz przychylił się do wniosku radnego i odpowiednia informacja pojawiła się w urzędach oraz na portalu.

Szczegóły TUTAJ