sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Ze Skawiny bezpiecznie w Beskidy

W Małopolsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad buduje dziś 74 km nowych dróg. Przygotowywana jest również dokumentacja dla kolejnych inwestycji, których łączna długość to ponad 220 km. Miejscowi drogowcy pracują też nad koncepcjami przebudowy i poprawienia bezpieczeństwa na już istniejących trasach – m.in. na tej prowadzącej do i ze Skawiny.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, trasa S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa nazywana jest Beskidzką Drogą Integracyjną. Połączy Bielsko-Białą i miasta leżące wzdłuż DK52 – Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską – z DK7 w Głogoczowie. Droga będzie miała 61 km i zostanie poprowadzona w nowym śladzie. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zostanie wybudowanych 12 węzłów – Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina.

– Droga ekspresowa S52 ma obecnie dwa funkcjonujące odcinki, od Cieszyna do Bielska-Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. Budowana Północna Obwodnica Krakowa będzie w przyszłości częścią S52 – dodają małopolscy drogowcy.

I podkreślają, że trwaja przygotowania do ogłoszenia kolejnego przetargu na przeprowadzenie badań geologicznych na terenie tej inwestycji.

– Pierwsze postępowanie unieważniliśmy ze względu na niewielkie zainteresowanie i zbyt wysoką wartość ofert. Rozmawiamy z przedstawicielami branży geologicznej o założeniach następnego postępowania na przeprowadzenie tych prac. Planujemy wykonanie ponad 6,6 tysiąca odwiertów i prawie 2,4 tysiąca sondowań. Następnym etapem będzie przygotowanie założeń przetargu na zaprojektowanie i budowę tej trasy – wyjaśniają.

Droga będzie budowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). 

fot. GDDKiA