sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Zmarł Stanisław Pac

– Z ogromnym żalem i smutkiem przychodzi nam dzisiaj poinformować Was o nagłym odejściu naszego najukochańszego Taty Stanisława Paca. W najbliższych dniach poinformujemy Was o terminie ceremonii pogrzebowej. Prosimy jednak by w tym ciężkim czasie zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas uroczystości żałobnych. Pogrążona w smutku i żałobie – Rodzina – poinformował na facebooku syn byłego burmistrza Skawiny i aktualnego radnego miasta.

Stanisław Pac urodził się 15 września 1951 roku w Skawinie. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej Wydziału Mechanicznego oraz Szkoły Oficerów Rezerwy (podporucznik rezerwy). 1 lipca 1990 r. został zastępcą burmistrza Skawiny, a 8 listopada 1998 r. burmistrzem miasta. W latach 1990-2002 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej (z listy Komitetu Obywatelskiego i Porozumienia dla Skawiny). 

Stanisław Pac działał również społecznie. W latach 1980-1989 był członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Biurze Projektów „Biprokwas” Kraków, a w okresie 2005-2009 prezesem Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Był również współzałożycielem stowarzyszeń: Porozumienie dla Skawiny, Porozumienie Podkrakowskie, Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków oraz Nasz Radziszów. (za Monografią Skawiny)

„Z niedowierzaniem i bólem przyjąłem informację o śmierci Stanisława Paca – byłego wiceburmistrza, potem burmistrza Skawiny, radnego Rady Miejskiej w Skawinie. Może niewielu to wie, ale byliśmy daleką co prawda, ale rodziną. W tej chwili refleksji, wspominam go jako człowieka emocjonalnie zaangażowanego w życie społeczności Gminy Skawina. Będzie mi brakowało „Pana Stanisława” oraz jego wysublimowanego poczucia humoru, ironii, a czasem uszczypliwości. Odszedł od nas zapewne jeden z ostatnich, w sposób tak elokwentny posługujący się językiem, wyróżniający kulturą bycia i niezwykłą, wprost encyklopedyczną znajomością historii miasta i jego mieszkańców. Składam najszczersze kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom. Wieczne odpoczywanie, racz mu dać Panie.” – pożegnał Stanisława Paca burmistrz Norbert Rzepisko.

Jak informuje „Eska” Stanisław Pac był zakażony koronawirusem.