czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Zwycięstwo straży miejskiej z Krakowa

Już po raz ósmy, tym razem w Skawinie, 29 września, zostały przeprowadzone Mistrzostwa Krakowa i Powiatu Krakowskiego w Ratownictwie Medycznym i Drogowym. Mistrzostwa organizuje cyklicznie Komenda Miejska PSP w Krakowie, w tym roku przy współudziale Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

W tegorocznej edycji udział wzięło 16 czteroosobowych drużyn zarówno z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych KM PSP jak i zaprzyjaźnione formacje Policji, Straży Granicznej, Inspektoratu Transportu Drogowego, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej kończąc na drużynie Ochotniczej Straży Pożarnej Skawina II – Korabniki.

Cztery różne scenariusze zdarzeń wymagających podjęcia działań z zakresu ratownictwa medycznego, technicznego oraz próby sprawności fizycznej w czterech różnych lokalizacjach na terenie Gminy Skawina stanowiły arenę zmagań dla wszystkich 16 drużyn.

Podczas Mistrzostw trwała zbiórka krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie Państwowa Straż Pożarna w Krakowie zorganizowała miasteczko edukacyjne, na którym odbywały się pokazy i zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Elementem odbywających się na terenie naszej gminy Mistrzostw były również ewakuacje szkół podstawowych. Od samego rana trwały ćwiczenia: symulacja polegała na zadymieniu pomieszczeń, ewakuacji całej placówki, poszukiwaniu osób, które nie opuściły budynku, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz co najważniejsze pokazania uczniom jak powinni się zachować w sytuacji takiego zagrożenia. Ewakuacje zostały przeprowadzone we wszystkich szkołach podstawowych Skawiny.

Wyniki rywalizacji:

I miejsce – Straż Miejska w Krakowie
II miejsce – JRG Komendy Miejskiej PSP w Krakowie nr 6
III miejsce – JRG Komendy Miejskiej PSP w Krakowie nr 4

Mistrzostwa zostały objęte patronatem przez m.in.: Wojewodę Małopolskiego i Wicestarostę Krakowskiego, którzy wzięli również udział w dekoracji zwycięzców w amfiteatrze obok Pałacyku „Sokół” w Skawinie. Gratulujemy wygranym i zapraszamy do kolejnej edycji mistrzostw za rok.

opracowanie: kpt. Bartłomiej Rosiek

Źródło: JRG KM PSP w Krakowie/UMiG